Zanzibar 2021/22


PBZ Premier League 2021/22
FA of Zanzibar Cup 2022
Mapinduzi Cup 2022

PBZ Premier League 2021/22

Final Table:

 1.KMKM SC               30  21  7  2  60-18  70  [C]  Champions  [Unguja]
 2.JKU SC                30  17  8  5  37-16  59                  [Unguja]
 3.Mafunzo SC            30  17  6  7  45-23  57                  [Unguja]
 4.KVZ FC                30  15  7  8  41-24  52                  [Unguja]
 5.Zimamoto SC           30  14 10  6  30-20  52                  [Unguja]
 6.Malindi SC            30  14  9  7  37-29  51                  [Unguja]
 7.Uhamiaji FC           30  13  8  9  41-26  47  [P]             [Unguja]
 8.Kipanga SC            30  13  6 11  41-25  45                  [Unguja]
 9.Black Sailors FC      30  12  8 10  28-24  44                  [Unguja]
10.Polisi SC             30  10 12  8  33-27  42                  [Unguja]
11.Mlandege FC           30  11  8 11  37-25  41                  [Unguja]
12.Taifa Jang'ombe       30  11  7 12  27-29  40  [P]             [Unguja]
------------------------------------------------
13.Selem View FC         30   4  9 17  21-55  21  [P]  Relegated  [Pemba]
14.Yosso Boys FC         30   3  7 20  22-56  16  [P]  Relegated  [Pemba]
15.Machomane United      30   4  3 23  19-63  15  [P]  Relegated  [Pemba]
16.Kisiwani FC           30   3  1 26  16-75  10  [P]  Relegated  [Pemba]

Round 1
[Oct 30]
Black Sailors       0-1 JKU                 
Selem View          2-1 Yosso Boys          
Kisiwani            0-2 Mlandege            
[Oct 31]
Mafunzo             2-1 Machomane           
Kipanga             0-1 Malindi             
Taifa Jang'ombe     0-0 Uhamiaji            
Polisi              1-1 Zimamoto            
[Nov 1]
KMKM                1-1 KVZ                 

Round 2
[Nov 3]
Kipanga             0-0 Zimamoto            
Malindi             2-0 Yosso Boys          
JKU                 3-1 Kisiwani            
Black Sailors       1-0 Uhamiaji            
[Nov 4]
Polisi              1-1 Selem View          
KMKM                2-1 Machomane           
KVZ                 2-1 Mafunzo             
Mlandege            0-0 Taifa Jang'ombe     

Round 3 
[Nov 6]
Kipanga             0-1 Yosso Boys          
Black Sailors       2-1 Kisiwani            
[Nov 7]
Malindi             0-0 Polisi              
Selem View          1-5 Zimamoto            
JKU                 0-2 Taifa Jang'ombe     
Mlandege            0-1 Uhamiaji            
[Nov 8]
KMKM                1-0 Mafunzo             
KVZ                 2-0 Machomane           

Round 4 
[Nov 10]
Black Sailors       0-1 KMKM                
KVZ                 2-1 Uhamiaji            
Kipanga             4-2 Selem View          
Machomane           0-2 Taifa Jang'ombe     
[Nov 11]
Polisi              2-2 Yosso Boys          
Malindi             0-0 Zimamoto            
Kisiwani            1-4 Mafunzo             
JKU                 0-1 Mlandege            

Round 5 
[Nov 14]
Kipanga             0-0 Polisi              
Malindi             1-0 Selem View          
Machomane           1-3 Mlandege            
KMKM                2-0 Uhamiaji            
Kisiwani            0-2 Taifa Jang'ombe     
[Nov 15]
JKU                 0-1 Mafunzo             
Black Sailors       1-0 KVZ                 
Yosso Boys          0-3 Zimamoto            

Round 6
[Nov 18]
Uhamiaji            3-1 Yosso Boys          
Taifa Jang'ombe     0-1 Zimamoto            
JKU                 1-1 KVZ                 
[Nov 19]
Kisiwani            1-4 KMKM                
Machomane           0-0 Selem View          
Kipanga             3-0 Mafunzo             
Black Sailors       1-0 Polisi              
Malindi             2-1 Mlandege            

Round 7
[Nov 22]
Taifa Jang'ombe     2-0 Selem View          
Black Sailors       0-1 Malindi             
Yosso Boys          0-0 KMKM                
Kipanga             0-1 JKU                 
[Nov 23]
Kisiwani            0-2 KVZ                 
Machomane           1-1 Uhamiaji            
Zimamoto            0-2 Mafunzo             
Mlandege            0-0 Polisi              

Round 8
[Nov 26]
Mafunzo             2-0 Malindi             
Yosso Boys          1-0 Machomane           
[Nov 27]
Kisiwani            0-1 Selem View          
Polisi              1-0 KVZ                 
Mlandege            2-0 Zimamoto            
Black Sailors       1-2 Taifa Jang'ombe     
[Nov 28]
Kipanga             2-3 KMKM                
JKU                 2-0 Uhamiaji            

Round 9
[Nov 30]
Malindi             0-1 Taifa Jang'ombe     
Zimamoto            1-0 KVZ                 
Machomane           4-0 Kisiwani            
[Dec 1]
Yosso Boys          0-1 Mafunzo             
Mlandege            1-1 Selem View          
Black Sailors       0-2 Kipanga             
Polisi              0-0 Uhamiaji            
JKU                 1-1 KMKM                

Round 10
[Dec 4]
Kisiwani            1-0 Yosso Boys          
JKU                 2-0 Polisi              
KVZ                 2-0 Selem View          
Uhamiaji            2-0 Zimamoto            
Kipanga             1-0 Taifa Jang'ombe     
[Dec 5]
Malindi             2-2 KMKM                
[dates?]
Mafunzo             1-0 Mlandege            
Black Sailors       0-0 Machomane           

Round 11
[Dec 8]
Machomane           1-0 JKU                 
Selem View          0-0 Mafunzo             
Zimamoto            0-0 KMKM                
[Dec 9]
Mlandege            0-1 KVZ                 
Polisi              1-1 Taifa Jang'ombe     
[Dec 10]
Kisiwani            1-0 Kipanga             
Yosso Boys          1-1 Black Sailors       
Malindi             1-5 Uhamiaji            

Round 12
[Dec 13]
Mafunzo             0-0 Black Sailors       
Kipanga             0-2 Mlandege            
Polisi              0-1 KMKM                
[Dec 14]
Selem View          0-1 Uhamiaji            
KVZ                 2-2 Taifa Jang'ombe     
[Dec 15]
Malindi             2-1 Machomane           
JKU                 1-1 Yosso Boys          
Zimamoto            2-1 Kisiwani            

Round 13
[Dec 17]
Polisi              2-2 Mafunzo             
Kisiwani            1-2 Uhamiaji            
Taifa Jang'ombe     1-1 KMKM                
[Dec 18]
Selem View          1-3 JKU                 
Malindi             2-0 KVZ                 
Mlandege            2-0 Yosso Boys          
[Dec 19]
Kipanga             5-2 Machomane           
Zimamoto            0-0 Black Sailors       

Round 14
[Dec 22]
JKU                 1-0 Malindi             
Kipanga             1-2 KVZ                 
Zimamoto            2-1 Machomane           
[Dec 23]
Kisiwani            0-5 Polisi              
[Dec 24]
KMKM                5-0 Selem View          
Yosso Boys          0-1 Taifa Jang'ombe     
[Dec 25]
Uhamiaji            1-0 Mafunzo             
Black Sailors       1-2 Mlandege            

Round 15
[Dec 26]
Machomane           0-2 Polisi              
Kisiwani            0-2 Malindi             
JKU                 1-0 Zimamoto            
[Dec 27]
Taifa Jang'ombe     0-2 Mafunzo             
Black Sailors       1-0 Selem View          
Mlandege            1-2 KMKM                
[Dec 28]
KVZ                 4-1 Yosso Boys          
Kipanga             1-1 Uhamiaji            

Halfway Table:

 1.KMKM SC               15   9  6  0  26-10  33  [C]             [Unguja]
 2.KVZ FC                15   8  3  4  21-13  27                  [Unguja]
 3.Mafunzo SC            15   8  3  4  18-11  27                  [Unguja]
 4.JKU SC                15   8  3  4  17-10  27                  [Unguja]
 5.Malindi SC            15   8  3  4  16-13  27                  [Unguja]
 6.Taifa Jang'ombe       15   7  5  3  16- 9  26  [P]             [Unguja]
 7.Uhamiaji FC           15   7  4  4  18-12  25  [P]             [Unguja]
 8.Mlandege FC           15   7  3  5  17-10  24                  [Unguja]
 9.Zimamoto SC           15   6  5  4  15-11  23                  [Unguja]
10.Black Sailors FC      15   5  4  6   9-11  19                  [Unguja]
11.Polisi SC             15   3  9  3  15-11  18                  [Unguja]
12.Kipanga SC            15   5  3  7  19-16  18                  [Unguja]
------------------------------------------------
13.Yosso Boys FC         15   2  4  9   9-23  10  [P]             [Pemba]
14.Selem View FC         15   2  4  9   9-27  10  [P]             [Pemba]
15.Machomane United      15   2  3 10  13-24   9  [P]             [Pemba]
16.Kisiwani FC           15   2  0 13   8-35   6  [P]             [Pemba]

Round 16
[Feb 4]
JKU                 1-0 Black Sailors       
[Feb 5]
KVZ                 0-1 KMKM                
Machomane           0-2 Mafunzo             
[Feb 6]
Kisiwani            0-1 Kipanga             
Polisi              1-1 Selem View          
Mlandege            0-1 Malindi             
[Feb 7]
Zimamoto            2-1 Yosso Boys          
Uhamiaji            1-1 Taifa Jang'ombe     

Round 17
[Feb 8]
Polisi              3-2 Malindi             
Selem View          0-1 Mlandege            
Kisiwani            0-2 JKU                 
Kipanga             2-0 Black Sailors       
[Feb 9]
Yosso Boys          0-0 Uhamiaji            
Mafunzo             2-0 KMKM                
Zimamoto            2-0 Taifa Jang'ombe     
[Feb 10]
Machomane           0-2 KVZ                 

Round 18
[Feb 11]
Polisi              1-0 Mlandege            
Kisiwani            0-1 Black Sailors       
Selem View          0-2 Malindi             
[Feb 12]
Zimamoto            1-1 Uhamiaji            
[Feb 13]
Machomane           0-3 KMKM                
Taifa Jang'ombe     0-2 KVZ                 
Kipanga             0-1 JKU                 
[Feb 14]
Mafunzo             4-2 Yosso Boys          

Round 19
[Feb 18]
Uhamiaji            1-2 Mlandege            
[Feb 19]
Polisi              3-0 Yosso Boys          
Machomane           0-1 Kisiwani            
KMKM                1-0 Black Sailors       
[Feb 20]
Taifa Jang'ombe     2-3 Malindi             
KVZ                 2-0 Selem View          
[Feb 21]
Zimamoto            1-1 JKU                 
[Feb 22]
Mafunzo             0-2 Kipanga             

Round 20
[Feb 25]
Mafunzo             1-1 Selem View          
[Feb 26]
Kisiwani            1-2 Taifa Jang'ombe     
KVZ                 1-1 Mlandege            
Uhamiaji            0-0 Malindi             
[Feb 27]
Polisi              1-1 Black Sailors       
KMKM                2-1 Kipanga             
[Feb 28]
JKU                 2-1 Yosso Boys          
[date?]
Machomane           0-1 Zimamoto            

Round 21
[Mar 4]
Malindi             2-0 Yosso Boys          
Machomane           0-2 Taifa Jang'ombe     
[Mar 5]
Zimamoto            0-0 Mlandege            
[Mar 6]
Mafunzo             1-2 Black Sailors       
[Mar 7]
Uhamiaji            1-2 Polisi              
Kipanga             0-0 Selem View          
[Mar 8]
KMKM                5-1 Kisiwani            
KVZ                 1-1 JKU                 

Round 22
[Mar 11]
Black Sailors       2-0 Machomane           
Yosso Boys          1-2 Taifa Jang'ombe     
[Mar 12]
Mafunzo             2-0 Mlandege            
KMKM                3-1 JKU                 
[Mar 13]
Zimamoto            0-0 Malindi             
KVZ                 0-1 Kipanga             
[Mar 14]
Uhamiaji            6-0 Selem View          
[Mar 15]
Polisi              2-0 Kisiwani            

Round 23
[Mar 17]
JKU                 1-0 Uhamiaji            
Yosso Boys          0-0 Mlandege            
[Mar 18]
Polisi              3-0 Machomane           
Selem View          1-1 Black Sailors       
[Mar 19]
KVZ                 4-1 Kisiwani            
Malindi             1-2 Mafunzo             
[Mar 20]
Kipanga             0-1 Zimamoto            
Taifa Jang'ombe     0-1 KMKM                

Round 24
[Mar 24]
Yosso Boys          1-3 KVZ                 
JKU                 2-0 Machomane           
[Mar 25]
Malindi             2-1 Kisiwani            
Selem View          0-4 KMKM                
[Mar 26]
Mlandege            1-1 Black Sailors       
Polisi              1-0 Taifa Jang'ombe     
[Mar 27]
Uhamiaji            3-1 Kipanga             
Zimamoto            1-0 Mafunzo             

Round 25
[Mar 29]
Black Sailors       0-0 KVZ                 
[Mar 30]
Zimamoto            1-1 Kisiwani            
Taifa Jang'ombe     1-0 Mlandege            
[Mar 31?]
Uhamiaji            2-0 Machomane           
Yosso Boys          2-2 Selem View          
[Apr 1]
Mafunzo             0-0 JKU                 
Malindi             1-1 KMKM                
[Apr 2]
Polisi              0-2 Kipanga             

Round 26
[May 14]
Yosso Boys          2-0 Kisiwani            
Polisi              0-1 KVZ                 
Uhamiaji            2-1 KMKM                
[May 15]
Taifa Jang'ombe     0-0 Mafunzo             
Machomane           0-3 Malindi             
Mlandege            1-1 Kipanga             
[May 16]
JKU                 1-0 Selem View          
[May 17]
Zimamoto            2-0 Black Sailors       

Round 27
[May 18]
Taifa Jang'ombe     1-3 Selem View          
[May 21]
Mlandege            5-0 Kisiwani            
Machomane           0-4 Kipanga             
Black Sailors       3-1 Yosso Boys          
[May 22]
Polisi              0-0 JKU                 
Malindi             1-1 KVZ                 
[May 23]
Zimamoto            0-3 KMKM                
[May 24]
Uhamiaji            1-3 Mafunzo             

Round 28
[May 20]
Zimamoto            1-0 Selem View          
[May 27]
Uhamiaji            4-0 Kisiwani            
Mafunzo             3-2 KVZ                 
Machomane           0-9 Mlandege            
[May 28]
KMKM                5-0 Polisi              
[dates?; inferred]
Yosso Boys          0-4 Kipanga             
Taifa Jang'ombe     0-2 JKU                 
Malindi             2-5 Black Sailors       

Round 29
[May 25]
KMKM                3-0 Yosso Boys          
[May 30]
Mafunzo             6-0 Kisiwani            
Selem View          1-3 Machomane           
[Jun 1]
Mlandege            0-5 JKU                 
[Jun 2]
Zimamoto            2-1 Polisi              
[Jun 3]
Uhamiaji            1-0 KVZ                 
[Jun 4]
Malindi             1-1 Kipanga             
[Jun 6]
Taifa Jang'ombe     0-1 Black Sailors       

Round 30
[Jun 9]
Uhamiaji            0-2 Black Sailors       
Selem View          3-2 Kisiwani            
[Jun 10]
Yosso Boys          2-3 Machomane           
Malindi             0-0 JKU                 
[Jun 11]
Taifa Jang'ombe     0-2 Kipanga             
Zimamoto            0-1 KVZ                 
[Jun 12]
Polisi              0-1 Mafunzo             
[Jun 19]
KMKM                1-0 Mlandege            

Final Table:

 1.KMKM SC               30  21  7  2  60-18  70  [C]  Champions  [Unguja]
 2.JKU SC                30  17  8  5  37-16  59                  [Unguja]
 3.Mafunzo SC            30  17  6  7  45-23  57                  [Unguja]
 4.KVZ FC                30  15  7  8  41-24  52                  [Unguja]
 5.Zimamoto SC           30  14 10  6  30-20  52                  [Unguja]
 6.Malindi SC            30  14  9  7  37-29  51                  [Unguja]
 7.Uhamiaji FC           30  13  8  9  41-26  47  [P]             [Unguja]
 8.Kipanga SC            30  13  6 11  41-25  45                  [Unguja]
 9.Black Sailors FC      30  12  8 10  28-24  44                  [Unguja]
10.Polisi SC             30  10 12  8  33-27  42                  [Unguja]
11.Mlandege FC           30  11  8 11  37-25  41                  [Unguja]
12.Taifa Jang'ombe       30  11  7 12  27-29  40  [P]             [Unguja]
------------------------------------------------
13.Selem View FC         30   4  9 17  21-55  21  [P]  Relegated  [Pemba]
14.Yosso Boys FC         30   3  7 20  22-56  16  [P]  Relegated  [Pemba]
15.Machomane United      30   4  3 23  19-63  15  [P]  Relegated  [Pemba]
16.Kisiwani FC           30   3  1 26  16-75  10  [P]  Relegated  [Pemba]

Promoted: Pemba:  Chipukizi SC, Jamhuri SC
          Unguja: Kundemba FC, Dulla Boys 


FA of Zanzibar Cup 2022

Kanda ya Unguja

Round 1
[Jan 15]
Zimamoto            0-0 New Power           [10-9 pen]
KVZ                 4-0 Ujamaa
JKU                 0-1 Ngome               
[Jan 16]
Kipanga             3-0 Mashambulizi
Uhamiaji            1-0 Black Mamba
Black Sailors       0-0 Chuoni              [4-3 pen]
Raskazone           0-2 Mchangani
[Jan 17]
Polisi              2-0 Sharp Boys
Mlandege            2-3 New Boys
Baharia             2-2 Dulla Boys          [2-4 pen]
[Jan 18]
African Coast        -  New City            
Kikwajuni           bt  Kilimani City              
[Jan 19]
Mwembe Makumbi City 4-2 Bridge star
New King            2-1 Wembe
[Jan 20]
Malindi             3-1 Kundemba

Round 2
[Jan 25]
Mafunzo             2-1 Mwembe Makumbi City 
Uhamiaji            1-2 New King            
[Jan 26]
Kikwajuni           lt  KVZ                 
Raskazone           lt  Taifa Jang'ombe     
[Jan 30]
Polisi              1-1 Zimamoto            [3-4 pen]

Round 3?
[Mar 1]
Malindi             lt  KVZ                 
Mafunzo             1-0 Ngome               

Quarterfinals
[Mar 16]
KMKM                0-4 Mafunzo             
[Mar 23]
New King            2-1 Taifa Jang'ombe     
[Mar 31]
KVZ                 0-0 Kipanga             [5-6 pen]
[date?]
Zimamoto            bt  Umoja Mbuzini       

Semifinals
[May 12]
New King            0-1 Kipanga             
[May 13]
Zimamoto            0-1 Mafunzo             

Final [Jun 7]
Mafunzo             0-2 Kipanga             

Kanda ya Pemba

Winners: Chipukizi

Overall Final

[Jun 17, Amaan Stadium, Zanzibar]
Kipanga             1-0 Chipukizi           


Mapinduzi Cup 2022

Group Stage

[Jan 2]
Namungo             2-1 Meli 4 City         
[Jan 3]
Selem View          0-0 Mlandege            
Taifa Jang'ombe     1-2 KMKM                
[Jan 4]
Namungo             2-0 Yosso Boys          
Azam                1-0 Meli 4 City         
[Jan 5]
Simba               2-0 Selem View          
Young Africans      2-0 Taifa Jang'ombe     
[Jan 6]
Yosso Boys          0-3 Meli 4 City         
Azam                1-0 Namungo             
[Jan 7]
Young Africans      2-2 KMKM                
Simba               0-0 Mlandege            
[Jan 8]
Azam                5-1 Yosso Boys          

Final Tables:

Group A
 1.Azam FC                3   3  0  0   7- 1   9  Qualified
 2.Namungo FC             3   2  0  1   4- 2   6  Qualified
 3.Meli 4 City            3   1  0  2   4- 3   3
 4.Yosso Boys FC          3   0  0  3   1-10   0

Group B
 1.Young Africans SC      2   1  1  0   4- 2   4  Qualified
 2.KMKM SC                2   1  1  0   4- 3   4
 3.Taifa Jang'ombe        2   0  0  2   1- 4   0

Group C
 1.Simba SC               2   1  1  0   2- 0   4  Qualified
 2.Mlandege FC            2   0  2  0   0- 0   2
 3.Selem View FC          2   0  1  1   0- 2   1

Semifinals [Jan 10]
Azam                0-0 Young Africans      [9-8 pen (no extra time)]
Namungo             0-2 Simba               
  [Meddie Kagere 16, Pape Sakho 50]

Final [Jan 13]
Azam                0-1 Simba               
  [Meddie Kagere 56pen]


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Jul 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.