Zanzibar 2022/23


PBZ Premier League 2022/23
Mapinduzi Cup 2023
Ligi Daraja La Kwanza 2022/23

PBZ Premier League 2022/23

Table:

 1.KMKM SC               19  12  5  2  34- 9  41  [C]  [Unguja]
 2.Mlandege FC           19  12  2  5  19-12  38       [Unguja]
 3.KVZ FC                19  10  7  2  22-13  37       [Unguja]
 4.Malindi SC            19  10  4  5  21-15  34       [Unguja]
 5.JKU SC                19   9  5  5  23-12  32       [Unguja]
 6.Zimamoto SC           19   9  4  6  24-17  31       [Unguja]
 7.Chipukizi SC          19   7  8  4  14-11  29  [P]  [Pemba]
 8.Jamhuri SC            19   6 11  2  17-15  29  [P]  [Pemba]
 9.Uhamiaji FC           19   7  7  5  17-14  28       [Unguja]
10.Kipanga SC            19   5  7  7  18-25  22       [Unguja]
11.Kundemba FC           19   5  5  9  11-20  20  [P]  [Unguja]
12.Mafunzo SC            19   4  6  9  19-24  18       [Unguja]
------------------------------------------------
13.Polisi SC             19   3  7  9  13-23  16       [Unguja]
14.Black Sailors FC      19   3  4 12  15-25  13       [Unguja]
15.Dulla Boys            19   2  6 11  16-30  12  [P]  [Unguja]
16.Taifa Jang'ombe       19   2  4 13   9-27  10       [Unguja]

Round 1
[Sep 2]
Malindi             2-1 Black Sailors       
[Sep 3]
Kipanga             1-0 Zimamoto            
KMKM                4-0 Kundemba            
[Sep 4]
Chipukizi           0-1 Mlandege            
JKU                 3-0 Uhamiaji            
Polisi              0-1 Dulla Boys          
[Sep 5]
KVZ                 1-1 Mafunzo             
Taifa Jang'ombe     0-0 Jamhuri             

Round 2
[Sep 11]
Chipukizi           1-1 Polisi              
Uhamiaji            2-1 Jamhuri             
Dulla Boys          1-0 Taifa Jang'ombe     
[Sep 12]
Black Sailors       0-1 Mlandege            
JKU                 0-0 Zimamoto            
[Sep 13]
Mafunzo             2-2 KMKM                
Kipanga             1-1 Kundemba            
[Sep 14]
KVZ                 0-0 Malindi             

Round 3
[Sep 18]
Chipukizi           1-0 Black Sailors       
Dulla Boys          1-1 Jamhuri             
Malindi             1-0 Mlandege            
[Sep 19]
Kundemba            2-0 Mafunzo             
[Sep 20]
Polisi              0-0 Taifa Jang'ombe     
Uhamiaji            2-0 Zimamoto            
[Sep 21]
Kipanga             0-2 JKU                 
KMKM                0-2 KVZ                 

Round 4
[Sep 23]
Chipukizi           2-1 Dulla Boys          
Taifa Jang'ombe     0-4 Zimamoto            
Black Sailors       2-2 Jamhuri             
[Sep 24]
JKU                 1-2 KVZ                 
Mafunzo             0-0 Mlandege            
[Sep 25]
Kipanga             0-4 KMKM                
Kundemba            0-1 Malindi             
[Sep 26]
Uhamiaji            2-0 Polisi              

Round 5
[Sep 30]
Chipukizi           1-1 Kipanga             
JKU                 2-1 Black Sailors       
KMKM                3-0 Dulla Boys          
[Oct 1]
Jamhuri             0-0 KVZ                 
Kundemba            1-1 Polisi              
Mafunzo             3-0 Taifa Jang'ombe     
[Oct 2]
Malindi             0-0 Uhamiaji            
[Oct 3]
Mlandege            0-1 Zimamoto            

Round 6
[Oct 6]
Polisi              0-3 Mafunzo             
JKU                 0-1 Chipukizi           
Jamhuri             1-1 KMKM                
Uhamiaji            0-1 Mlandege            
[Oct 8]
Kundemba            0-1 Zimamoto            
[Oct 9]
Taifa Jang'ombe     0-1 Malindi             
Black Sailors       0-1 KVZ                 
[Oct 27]
Dulla Boys          0-2 Kipanga             

Round 7
[Oct 11]
Mafunzo             1-2 Chipukizi           
Jamhuri             1-0 Mlandege            
[Oct 12]
Kundemba            2-1 Black Sailors       
[Oct 13]
Malindi             2-1 Dulla Boys          
[Oct 14]
KVZ                 0-0 Zimamoto            
KMKM                0-0 Uhamiaji            
[Oct 15]
JKU                 0-1 Polisi              
[Nov 2]
Kipanga             0-1 Taifa Jang'ombe     

Round 8
[Oct 16]
Dulla Boys          0-1 Mafunzo             
[Oct 17]
Jamhuri             1-0 Malindi             
Kundemba            1-1 Chipukizi           
[Oct 18]
JKU                 0-1 Mlandege            
[Oct 19]
Black Sailors       2-3 Zimamoto            
[Oct 20]
Taifa Jang'ombe     1-3 KMKM                
[Oct 21]
Kipanga             3-2 Polisi              
Uhamiaji            0-1 KVZ                 

Round 9
[Oct 22]
Jamhuri             2-1 Mafunzo             
Zimamoto            1-0 Chipukizi           
Kundemba            1-0 Dulla Boys          
[Oct 24]
Malindi             1-0 JKU                 
[Oct 25]
Uhamiaji            2-0 Black Sailors       
Kipanga             0-1 Mlandege            
[Oct 26]
KVZ                 3-2 Taifa Jang'ombe     
[Oct 27]
KMKM                1-0 Polisi              

Round 10
[Oct 28]
Jamhuri             1-1 Kundemba            
Uhamiaji            0-0 Chipukizi           
[Oct 29]
Black Sailors       0-1 Taifa Jang'ombe     
[Oct 30]
Dulla Boys          1-3 Zimamoto            
Kipanga             1-1 Malindi             
[Oct 31]
JKU                 2-2 Mafunzo             
[Nov 1]
Mlandege            1-1 KMKM                
Polisi              0-0 KVZ                 

Round 11
[Nov 3]
Chipukizi           0-0 Jamhuri             
[Nov 4]
Black Sailors       1-1 Dulla Boys          
[Nov 5]
KVZ                 3-3 Kipanga             
Kundemba            0-1 Mlandege            
[Nov 6]
Polisi              2-0 Zimamoto            
Mafunzo             0-2 Malindi             
[Nov 7]
Taifa Jang'ombe     0-1 Uhamiaji            
[Nov 8]
JKU                 1-0 KMKM                

Round 12
[Nov 11]
Jamhuri             1-0 Zimamoto            
Kipanga             1-0 Mafunzo             
[Nov 12]
Chipukizi           1-0 Taifa Jang'ombe     
JKU                 2-0 Kundemba            
[Nov 13]
KMKM                3-0 Malindi             
Dulla Boys          1-1 Uhamiaji            
[Nov 14]
KVZ                 2-1 Mlandege            
[Nov 15]
Polisi              0-1 Black Sailors       

Round 13
[Nov 18]
Kundemba            0-1 Uhamiaji            
Dulla Boys          0-1 JKU                 
[Nov 19]
Kipanga             1-1 Jamhuri             
KVZ                 0-0 Chipukizi           
[Nov 20]
Mlandege            1-0 Taifa Jang'ombe     
Malindi             3-0 Polisi              
[Nov 21]
KMKM                1-1 Black Sailors       
[Nov 22]
Mafunzo             0-2 Zimamoto            

Round 14
[Nov 25]
Malindi             1-1 Chipukizi           
Polisi              1-1 Jamhuri             
[Nov 26]
Mlandege            5-4 Dulla Boys          
JKU                 1-1 Taifa Jang'ombe     
[Nov 27]
KVZ                 1-0 Kundemba            
Uhamiaji            1-1 Kipanga             
[Nov 28]
Zimamoto            0-1 KMKM                
[Nov 29]
Black Sailors       1-1 Mafunzo             

Round 15
[Dec 2]
JKU                 3-0 Jamhuri             
Dulla Boys          1-2 KVZ                 
[Dec 3]
Chipukizi           0-2 KMKM                
Black Sailors       2-1 Kipanga             
Uhamiaji            1-2 Mafunzo             
[Dec 4]
Kundemba            1-0 Taifa Jang'ombe     
[Dec 5]
Zimamoto            2-3 Malindi             
[Dec 6]
Polisi              0-1 Mlandege            

Halfway Table:

 1.KVZ FC                15   8  7  0  18- 9  31       [Unguja]
 2.Malindi SC            15   9  4  2  18-10  31       [Unguja]
 3.KMKM SC               15   8  5  2  26- 9  29  [C]  [Unguja]
 4.Mlandege FC           15   9  2  4  15-10  29       [Unguja]
 5.JKU SC                15   7  3  5  18-10  24       [Unguja]
 6.Zimamoto SC           15   7  2  6  17-13  23       [Unguja]
 7.Uhamiaji FC           15   6  5  4  13-10  23       [Unguja]
 8.Chipukizi SC          15   5  7  3  11-10  22  [P]  [Pemba]
 9.Jamhuri SC            15   4  9  2  13-13  21  [P]  [Pemba]
10.Kipanga SC            15   4  6  5  16-20  18       [Unguja]
11.Mafunzo SC            15   4  5  6  17-18  17       [Unguja]
12.Kundemba FC           15   4  4  7  10-16  16  [P]  [Unguja]
------------------------------------------------
13.Polisi SC             15   2  5  8   8-18  11       [Unguja]
14.Black Sailors FC      15   2  4  9  13-21  10       [Unguja]
15.Dulla Boys            15   2  3 10  13-25   9  [P]  [Unguja]
16.Taifa Jang'ombe       15   2  3 10   6-20   9       [Unguja]

Round 16
[Jan 14]
Dulla Boys          2-2 Polisi              
Black Sailors       1-2 Malindi             
[Jan 15]
Kundemba            0-3 KMKM                
[Jan 16]
Jamhuri             1-0 Taifa Jang'ombe     
Zimamoto            1-1 Kipanga             
[Jan 17]
Mlandege            1-0 Chipukizi           
[Jan 18]
Uhamiaji            1-1 JKU                 
[Jan 19]
Mafunzo             1-2 KVZ                 

Round 17
[Jan 20]
Polisi              0-0 Chipukizi           
Mlandege            0-1 Black Sailors       
[Jan 21]
Kundemba            0-1 Kipanga             
[Jan 22]
Jamhuri             1-1 Uhamiaji            
Malindi             1-2 KVZ                 
Zimamoto            1-1 JKU                 
[Jan 23]
Taifa Jang'ombe     0-0 Dulla Boys          
[Jan 24]
KMKM                2-0 Mafunzo             

Round 18
[Jan 27]
Jamhuri             1-1 Dulla Boys          
[Jan 28]
Taifa Jang'ombe     2-3 Polisi              
Mlandege            1-0 Malindi             
[Jan 29]
KVZ                 0-1 KMKM                
JKU                 2-0 Kipanga             
[Jan 30]
Zimamoto            2-1 Uhamiaji            
Black Sailors       0-1 Chipukizi           
[Jan 31]
Mafunzo             0-0 Kundemba            

Round 19
[Feb 2]
Dulla Boys          0-2 Chipukizi           
[Feb 3]
Jamhuri             1-0 Black Sailors       
KMKM                2-0 Kipanga             
Mlandege            2-1 Mafunzo             
[Feb 4]
Malindi             0-1 Kundemba            
Zimamoto            3-1 Taifa Jang'ombe     
[Feb 5]
Polisi              0-1 Uhamiaji            
KVZ                 0-1 JKU                 

Round 20
[Feb 6]
Kipanga              -  Chipukizi           
[tba]
Black Sailors        -  JKU                 
Dulla Boys           -  KMKM                
KVZ                  -  Jamhuri             
Polisi               -  Kundemba            
Taifa Jang'ombe      -  Mafunzo             
Uhamiaji             -  Malindi             
Zimamoto             -  Mlandege            

Table:

 1.KMKM SC               19  12  5  2  34- 9  41  [C]  [Unguja]
 2.Mlandege FC           19  12  2  5  19-12  38       [Unguja]
 3.KVZ FC                19  10  7  2  22-13  37       [Unguja]
 4.Malindi SC            19  10  4  5  21-15  34       [Unguja]
 5.JKU SC                19   9  5  5  23-12  32       [Unguja]
 6.Zimamoto SC           19   9  4  6  24-17  31       [Unguja]
 7.Chipukizi SC          19   7  8  4  14-11  29  [P]  [Pemba]
 8.Jamhuri SC            19   6 11  2  17-15  29  [P]  [Pemba]
 9.Uhamiaji FC           19   7  7  5  17-14  28       [Unguja]
10.Kipanga SC            19   5  7  7  18-25  22       [Unguja]
11.Kundemba FC           19   5  5  9  11-20  20  [P]  [Unguja]
12.Mafunzo SC            19   4  6  9  19-24  18       [Unguja]
------------------------------------------------
13.Polisi SC             19   3  7  9  13-23  16       [Unguja]
14.Black Sailors FC      19   3  4 12  15-25  13       [Unguja]
15.Dulla Boys            19   2  6 11  16-30  12  [P]  [Unguja]
16.Taifa Jang'ombe       19   2  4 13   9-27  10       [Unguja]


Mapinduzi Cup 2023

Group Stage

[Jan 1]
Mlandege            1-1 KVZ                 
Malindi             2-0 Jamhuri             
[Jan 2]
Aigle Noir          1-1 Chipukizi           
Singida Big Stars   2-0 KMKM                
[Jan 3]
Azam                1-1 Malindi             
Simba               0-1 Mlandege            
[Jan 4]
Chipukizi           0-0 Namungo             
Young Africans      1-0 KMKM                
[Jan 5]
Jamhuri             0-3 Azam                
KVZ                 0-1 Simba               
[Jan 6]
Namungo             1-0 Aigle Noir          
Young Africans      1-1 Singida Big Stars   

Final Tables:

Kundi A
 1.Azam FC                2   1  1  0   4- 1   4  Qualified
 2.Malindi SC             2   1  1  0   3- 1   4
 3.Jamhuri SC             2   0  0  2   0- 5   0

Kundi B
 1.Singida Big Stars      2   1  1  0   3- 1   4  Qualified
 2.Young Africans SC      2   1  1  0   2- 1   4
 3.KMKM SC                2   0  0  2   0- 3   0

Kundi C
 1.Mlandege FC            2   1  1  0   2- 1   4  Qualified
 2.Simba SC               2   1  0  1   1- 1   3
 3.KVZ FC                 2   0  1  1   1- 2   1

Kundi D
 1.Namungo FC             2   1  1  0   1- 0   4  Qualified
 2.Chipukizi SC           2   0  2  0   1- 1   2
 3.Aigle Noir CS          2   0  1  1   1- 2   1  [Burundi]

Semifinals
[Jan 8]
Azam                1-4 Singida Big Stars   
[Jan 9]
Mlandege            1-1 Namungo             [5-4 pen]

Final [Jan 13]
Mlandege            2-1 Singida Big Stars   
  [Bashima Saite 7, Abdulnassar Mohamed 19; Francy Kazadi 51]

Ligi Daraja La Kwanza 2022/23

Kanda ya Unguja

Table (Jan 30):

 1.Ngome FC              17  11  6  0  26-10  39
 2.New City FC           17  11  3  3  33-14  36  [P]
------------------------------------------------
 3.Black Mamba FC        17   9  5  3  25-15  32  [P]
 4.New King FC           17   9  5  3  21-12  32
 5.Umoja wa Mbuzini FC   17   8  6  3  31-18  30
 6.Ujamaa FC             17   8  6  3  28-18  30  [P]
 7.Mwembe Makumbi        17   8  4  5  27-20  28
 8.Raskazone FC          17   6  4  7  22-24  22  [P]
 9.New Boys              17   4  7  6  31-31  19  [P]
10.Kilimani City FC      17   5  4  8  15-19  19
11.Mundu SC              17   4  5  8  13-22  17  [P]
12.Paje Star             17   4  4  9  22-30  16
------------------------------------------------
13.Strong Fire FC        17   4  3 10  23-29  15  [P]
14.Chuoni FC             17   3  5  9  19-33  14
15.Jang'ombe Boys FC     17   2  5 10  16-31  11
16.Gulioni FC            17   2  4 11  13-39  10

NB: one of the promoted clubs may in fact be a new name for Wembe FC

Kanda ya Pemba

Tables (Dec 11):

Kundi A
 1.Azimio                11   6  4  1  16- 7  22  [P]
 2.New Stone Town        11   6  4  1  17-10  22
 3.FSC                   11   6  3  2  14- 9  21
 4.Junguni               11   5  4  2  14-12  19  [P]
 5.Machomane             11   6  0  5  14-14  18  [R]
 6.Kizimbani             11   4  4  3  12-12  16
 7.Young Islanders       11   4  2  5  14-13  14
 8.Mkoroshoni            11   3  3  5   8-11  12
------------------------------------------------
 9.Mwenge                11   2  5  4  10-13  11
10.Africana              11   2  3  6  14-17   9
11.Super Star            11   0  7  4  12-19   7  [P]
12.Konde Star            11   1  3  7  10-18   6

Kundi B
 1.Hard Rock SC          11   8  2  1  27-10  26
 2.Al-Azar               11   7  3  1  19- 5  24  [P]
 3.Maendeleo Manta       11   7  2  2  19- 8  23
 4.Tekeleza              11   5  4  2  12- 7  19
 5.Milla                 11   4  4  3  18-16  16
 6.Mgogoni Boys          11   5  1  5  14-18  16
 7.Yosso Boys            11   3  4  4  13-16  13  [R]
 8.Chake Chake           11   2  5  4  14-17  11
------------------------------------------------
 9.Selem View            11   2  4  5   9-11  10  [R]
10.Jadida                11   2  3  6  11-19   9
11.Kisiwani              11   1  3  7  10-28   6  [R]
12.Jifunze               11   1  3  7   8-19   6  [P]

NB: one of the promoted clubs may in fact be a new name for Umeme

2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Feb 2023

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.